Menu
Obec Poráč
Poráč Oficiálne stránky obce

USMERNENIE GRÉCKOKATOLÍCKEJ CIRKVI, FARNOSTI PORÁČ K BOHOSLUŽBÁM A ÚČASTI V CERKVI

Cerkva farnosť Poráč

Protojerej Milan Gábor, farár v Poráči v nadväznosti na rozhodnutie vlády SR a stanoviska Úradu verejného zdravotníctva SR zo dňa 30. septembra 2020 dáva svojim veriacim následné usmernenie:
Nakoľko sa od 01. októbra 2020 verejné zhromaždenia obmedzujú na maximálny možný počet účastníkov 50 osôb, dotýka sa toto rozhodnutie aj Cirkvi a následne aj bohoslužieb.

Z tohto dôvodu bude účasť veriacich v cerkvi na bohoslužbách limitovaná týmto nariadeným počtom osôb. So zreteľom na dané skutočnosti Vám chcem týmto porosiť, aby ste v cerkvi sedeli len na vyznačených miestach, so zachovaním rozstupov, čo platí aj pre rodinných príslušníkov. Teda jedno miesto  - jedna osoba.

Až do úplného odvolania opatrení, ktoré limitujú zhromažďovanie, zostáva v platnosti dišpenz od povinnej účasti na bohoslužbách v nedele a sviatky. V tejto súvislosti platí, že aj účasť na večierni je tiež zachovaním zásady 3. príkazu Desatora a naplnením kresťanskej úlohy v nedeľu a sviatok sa stretnúť s Bohom.

            V tejto neľahkej situácii, sa s otcovskou láskou a starostlivosťou, zvlášť obraciam na seniorov, ktorí patria k zdravotne najrizikovejším skupinám, pre ktorých je Koronavírus spojený s väčším zdravotným rizikom, aby aj na odporúčanie sekretariátu KBS, ako aj našich vladykov Cyrila a Milana veľmi zodpovedne zvážili svoju účasť na bohoslužbách. Taktiež to platí pre aktuálne chorých a zdravotne limitovaných.

            Pre tých, ktorí do cerkvi prídu, platí nasledovné:

1. Vstup do cerkvi iba s rúškom, ktoré je potrebné mať na tvári aj počas bohoslužby.

2. Pri vstupe do cerkvi si dezinfikovať ruky.

3. Ikonu v strede cerkvi uctiť iba prežehnaním sa a úklonom.

4. Zaujať miesto, ktoré je vyznačené, s rešpektovaním nariadených rozstupov a hygienických zásad, či už na sedenie, alebo státie.

5. V nedele budú slávená dve liturgie s tým, že prvá o 08.00 bude pre seniorov (ľudí nad 65 rokov) a druhá o 10.00 pre ostatných. Úmyslom nie je diskriminácia seniorov, ale ochrana ich zdravia. Preto Vás prosím, aby ste aj toto nariadenie KBS a vladykov rešpektovali.

6. Eucharistia sa bude rozdávať až po ukončení liturgie so zreteľom na dvojmetrové rozstupy a hygienické pravidlá.

7. V prípade myrovania sa bude antidor (nakrájaná prosfora – chlieb) rozdávať lyžičkou a pomazanie posväteným olejom bude nahradené požehnaním kňaza bez dotyku veriaceho.

 

Chcem sa Vám úprimne, ako otec tejto farnosti, svojim deťom poďakovať, za doterajšiu disciplínu a rešpektovanie všetkých nariadení v tejto neľahkej a novej situácii pre každého jedného z nás. Verím, že aj tieto nové usmernenia budeme všetci v poslušnosti rešpektovať v duchu lásky tak voči Bohu, ako aj blížnym.

 

Dátum vloženia: 4. 10. 2020 19:59
Dátum poslednej aktualizácie: 4. 10. 2020 20:05
Autor: Admin

Sviatok

Meniny má Aleš, Artem, Artemon, Artemia, Artemida, Norma

Zajtra má meniny Justína, Hrdoslav, Hrdoš, Justín, Davorína, Hrdoslava, Justa

Facebook

Kalendár

Po Ut St Št Pia So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Návštevnosť

Návštevnosť:

ONLINE:1
DNES:75
TÝŽDEŇ:1003
CELKOM:375565


Mobilná aplikácia

Aktuálne informácie od nás
Priamo vo vašom telefóne
Viac o aplikácii
Stiahnite si našu mobilnú aplikáciu na