Menu
Obec Poráč
Poráč Oficiálne stránky obce

Tovarišstvo Poráčskeho baníctva

Prvá zakladajúca schôdza Tovarišstva sa uskutočnila v decembri 2012. Oficiálnym sídlom je „Poráč park relax šport centrum“ v Poráčskej doline. Na MV SR bolo zaregistrované 26. 04. 2013.

Tovarišstvo je partia baníckych nadšencov, ktorí v baníctve stále alebo aspoň sčasti pracujú a majú záujem o zachovanie baníckych poznatkov aj pre budúce generácie a to hlavne prostredníctvom svojich potomkov a nadšencov baníctva. Tovarišstvo nie je spolok dôchodcov, ktorí len spomínajú na „staré zlaté časy baníctva“, ale snažia sa zachovať existujúce pamiatky na baníctvo a zároveň hľadať možnosti propagácie baníckych tradícií v okolí ako pre domácich, tak aj pre návštevníkov obce a okolia.

Štôlňa Všechsvätých je pamätníkom ťažkej baníckej práce na Poráči ako aj jej obetiam pri výkone tohto povolania. Snahou obce a Tovarišstva Poráčskeho baníctva je zachovanie jamy Poráč, veže, strojovne a ťažného stroja vo funkčnom a nepoškodenom stave aj do budúcnosti a preto vyvíjame aktivity pre zapísanie týchto objektov do „Zoznamu kultúrno-technických pamiatok Slovenska“.

Tovarišstvo a jeho nasledovníci sa budú starať o zachovanie existujúcich banských pamiatok v oblasti Poráča aj pre budúce generácie. www.tovarisstvo.sk


Mobilná aplikácia

Aktuálne informácie od nás
Priamo vo vašom telefóne
Viac o aplikácii
Stiahnite si našu mobilnú aplikáciu na