Pri príležitosti osláv 75. výročia začatia Slovenského národného povstania sa v obci konala dňa 29. 8. 2019 spomienková akcia na Vysokom vršku. O 19.00 hod. večer starosta obce zapálil vatru na najvyššie položenom mieste chotára a spolu s členmi Spolku Protifašistických bojovníkov si pripomenuli udalosti z roku 1944. Na podujatí sa zúčastnilo veľa mladých ľudí, aj so susednej obce Rudňany. Je dobré, že mladým ľuďom nie sú ľahostajné udalosti z roku 1944.
V obci sa tradične každý rok 29. augusta zapaľuje vatra ako symbol svetla, ktoré spustilo odpor ľudí proti fašistickému útlaku. Bolo to celosvetové povstanie proti fašizmu.
Z knihy "Poráč" od nášho rodáka Štefana Hanuščina, ktorý spomína na udalosti: "Krušné časy nastali pre obec po potlačení SNP. V jeseni 1944 sa presunuli partizáni brigády kpt. Kvitinského do priestoru Slovinky-Poráč. Partizánov, ktorí sa utáborili v Medvedžej a na Gaľmuse, bolo treba zásobovať. Večer chodil obecný sluha po domoch, robila sa zbierka potravín. Toľko a toľko chlebov, toľko slaniny, toľko kilogramov zemiakov. Celú ťarchu bolo treba rozložiť na obyvateľov rovnomerne, ale hlavne pri najväčšej tajnosti. Cez deň chodili do obce žandári z Rudnian na výzvedy. Dvakrát prišla rota nemeckých vojakov, ubytovaní boli v internáte na Pätorackej. Prvýkrát v polovici septembra, keď partizáni v Rudňanoch zničili elektráreň. Hrmot tankov bolo počuť zďaleka. Ľudia sa naľakali a utiekli z obce smerom na Zemličku s tým, čo napochytre stačili zobrať. Vojaci vystrelili niekoľko sálv z kanónov. Druhá trestná výprava sa uskutočnila v novembri. Pri nej vypálili zrubovú kolibu na Gaľmuse a zastrelili jej stráž.
Toto napätie trvalo 4 mesiace. Vďaka rozvážnosti starostu Jána Vrábľa a jeho citu pre situáciu sa obecné "tajomstvo" nevyzradilo. V jednote a obetavosti ľudí obec prežila bez pohromy tieto vojnové časy. Bolo jej za pomoc odboju udelené vyznamenanie Rád SNP I. stupňa.
Na Poráči sa narodili vojaci i dobrovoľníci, ktorí bojovali v Povstaní. Jedným z veliteľov bol Ing. Štefan Bodnár, rodák z Poráčskej doliny. V tých časoch bol vojakom základnej služby. V Ročenke odbojára z roku 1996 sa píše: "...Tanková posila - jedna tanková čata zložená z troch tankov LT 3 a jedného samohybného dela pod vedením poručíka Štefana Bodnára - však pri presune do Žiliny narazila na neočakávaný odpor. ...Tu boli prvý raz v boji nasadení francúzski partizáci."
Po skončení vojny sa v novembri vrátilo domov 30 príslušníkov Československej armády. Nebol medzi nimi Štefan Volčko. Po prechode frontu vstúpil do Československej armády, v bojoch pri Poprade bol ťažko ranený. Nemeckou stranou bol odtransportovaný do lazaretu v Belgicku, kde ho zastihol aj koniec vojny. Zranenie, povojnový chaos a neznalosť jazyka spôsobili, že až po roku dal o sebe vedieť. Doma ho už oplakávali, dali a neho slúžiť panychídu. Aj takého absurdné situácie priniesla vojna. Samotnej obci prechod frontu nespôsobil škody."
Buďme hrdí na našich rodákov, ktorí sa pričinili o porážku fašizmu. Nech sa už nikdy nezopakujú hrôzy vojny. Urobme preto všetko.
Meniny má Vincent, Vincencia
Zajtra má meniny Zora, Dorián, Sírius, Slavoľub, Slavomil, Zoran, Auróra, Cyntia, Doriána, Sinda, Slavomila, Zorana
Návštevnosť:
ONLINE:0
DNES:23
TÝŽDEŇ:193
CELKOM:456753