Navigácia

Obsah

Oznam - kompostovanie

Typ: ostatné
Oznam - kompostovanie 1Vážení občania,
Na základe platnosti zákona č.79/2015 Z. z. o odpadoch sú obce povinné zbierať oddelene kuchynský odpad z domácností, pričom náklady na zber kuchynského odpadu z domácností nie sú zahrnuté v miestnom poplatku za TKO.
Zákon nám teda ponúka dve možnosti:

Zákon nám teda ponúka dve možnosti:

  1. Kompostovanie kuchynského odpadu, či už v domácich kompostoviskách, alebo kompostéroch, ktoré keď nemáte, tak je možnosť zabezpečiť ich zo strany obce.

V tomto prípade je potrebné podpísať Dohodu o kompostovaní, ktorá Vám bude v najbližších dňoch doručená.

 

  1. Zber kuchynského odpadu do nádoby, ktorý bude každý týždeň vyvážaný a spoplatnený. Poplatok za TKO bude navýšený o poplatok za vývoz kuchynského odpadu.

 

Vzhľadom k danej situácií Vás budú v týchto dňoch navštevovať terénne pracovníčky, ktoré Vás oboznámia s podrobnosťami o domácom kompostovaní.

 

Čo je to vlastne „kuchynský odpad“?

Ide o biologicky rozložiteľný komunálny odpad produkovaný danou domácnosťou, ktorý tvoria napr. pozostatky (šupy) z ovocia, zeleniny, škrupiny z vajec, vyluhovaný sypaný čaj, kávový výluh, starý chlieb, zvyšky z jedál a pod. Mnohým tento odpad možno nevzniká, niektorí ním prikrmujete vlastné zvieratá, iní ho kompostujú.  Preto je na mieste otázka, či chceme aby sa tento odpad u nás oddelene zbieral?

 


Vytvorené: 26. 7. 2021
Posledná aktualizácia: 26. 7. 2021 20:48
Autor: