Navigácia

Obsah

Jubilejný 25. ročník festivalu rusínskych folklórnych súborov "Šachtare volajú..." je najväčšou udalosťou našej obce. Aj tento rok žila celá obec prípravou na toto podujatie, ktoré sa konalo 10. septembra 2017.

FS PoračanFS Poračan

Predskokanmi podujatia boli ako minulý rok miestna hudobná skupina Dimenzion. Program otvoril netradične o. Milan Gábor, náš duchovný otec, po krátkom úvodnom vystúpení našej FS Poráčan, ktorí sa predstavili novou baníckou skladbou. Programom nás sprevádzal PhDr. Jozef Lapšanský PhD. Magnetom podujatia bola folklórna skupina URPÍN z Banskej Bystrice. Tanečné vystúpenie FS Očovan chytilo za srdce svojou bezprostrednosťou. Divákov potešili stálice festivalu domáca FS Poráčan s dievčenskou speváckou skupinou Jedlička, FS Slovinka a FS Zavačan. Nováčikmi boli ľudové zoskupenie Novobanská Zvonička z Novej Bane v nápaditých banských krojoch. Festivalovú atmosféru dotvorila cimbalová hudba Javorinka. Peter Berčík a starosta
Veľmi dobrým okorenením festivalu bola výstava fotografii profesionálneho fotografa, folkloristu a fenoména Petra Berčíka, ktorého fotografie zaradilo Národné osvetové centrum do svojho Zlatého fondu. Fotografie zachytávajúce život na Poráči počas minulých ročníkov "Šachtare volajú..." sú publikované aj na našom webe.

19.09.2017

Panna Mária na Kňazovke

"Kňazovka" - stretnutie

Už piaty rok sme sa na jeseň v čase sviatku Sedembolestnej Márií - patrónky Slovenska stretli s veriacimi z farnosti Olcnava v lokalite Kňazovka.

Detail

11.09.2017

25. ročník "Šachtare volajú..."

Jubilejný ročník festivalu rusínskych folklórnych súborov je najväčšou udalosťou našej obce. Aj tento rok žila celá obec prípravou na toto podujatie, ktoré sa konalo 10. septembra 2017.

Detail

01.09.2017

Vatra 29.8.2017

"Vatra"

Každoročne organizuje spolok Protifašistických bojovníkov Poráč v spolupráci s Obecným úradom Poráč spomienkovú akciu, kde si pripomíname vypuknutie Slovenského národného povstania (SNP). Je veľmi potrebné, hlavne mladej generácii, neustále pripomínať zverstvá vojny a boj proti fašizmu. V podvečer pamätného dňa vypuknutia SNP 29. 8. 2017 sa členovia spolku stretli pri pamätníku obetí, ktorí padli pri oslobodení našej obce, aby si uctili ich pamiatku položením kvetov. Následne sa s mladými presunuli na Vysoký vršok, kde zapálili vatru - symbol začiatku SNP. Posledným priamym účastníkom bol nebohý Michal Kaffan, ktorý sa aktívne zúčastňoval stretnutí s mládežou pri "Vatre", kde rozprával o udalostiach z roku 1944.

Detail

01.08.2017

"Zahrajme sa na baníkov..."

Je názov nového projektu, s ktorým prišla obec Poráč spolu s BBF elektro s.r.o, Spišská Nová Ves a druhým projektovým partnerom Tovarišstvom Poráčskeho baníctva - občianskym združením. Projekt je z polovice financovaný z grantu, ktorý poskytla Krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus.

Detail

16.07.2017

Chrám Sv. Demetra Solunského

N o v i n k a - Virtuálna prehliadka

Ponúkame Vám virtuálnu prehliadku nášho Chrámu Sv. Demetra.

Detail